עבודות גמר

מהן עבודות גמר?

עבודות גמר היא עבודה סמינריונית אשר נועדה ליישם את הידע, התובנות והמיומנויות שנרכשו במהלך הלימודים. העבודה יכולה להיות עבודה בעלת אוריינטציה יישומית או עבודה מחקרית המתמודדת עם בעיית מחקר.

בעבודת הגמר מתבקש הסטודנט להוכיח את יכולתו ביישום העקרונות התאורטיים והיישומיים שרכש במהלך לימודיו.

כיוון שכך, יש להציג בעבודות גמר חשיבה אקדמית ברמה גבוהה, שיש בה היבטים של שילוב והצלבה בין גופי ידע, ניתוח, חקר, הערכה ותיעוד.

מה נדרש מהסטודנטים בהכנת עבודות גמר?

הכנת עבודות גמר כוללת מספר שלבים: גיבוש רעיון, כתיבת ההצעה והגשתה, ביצוע עבודת הגמר והגשתה.

מבנה עבודות סמינריוניות תלוי בהנחיות האוניברסיטה והחוג הנלמד אך לרוב על עבודות גמר לכלול את ראשי הפרקים הבאים: תקציר, מבוא, סקירה ספרותית, מתודולוגיה, ממצאים, דיון, מסקנות ורשימת מקורות.

העבודה צריכה להיות ממוקדת, הגיונית, בעלת רצף ומבנה לוגי, מובנית וכתובה היטב. לכן על הסטודנט נדרש לבחור נושא לעבודת גמר, ביצוע סקירה ספרותית על הנושא, לחקור לעומק את שיטות מחקר בנושא ומתוך כך להמציא מסקנות.

טיפים לכתיבת עבודת גמר מוצלחת

טיפים שיעזרו לכם לפני תחילת כתיבת עבודות גמר:

בבואכם לבחור נושא לעבודות גמר שאלו את עצמכם: מה מעניין אותי? מה מסקרן אותי לדעת או לחקור? איפה הייתי רוצה להשפיע? על איזה נושא רציתי לקרוא וללמוד עוד? לאחר בחירת הנושא מומלץ לבנות לוח זמנים לעבודה, היצמד לזמן שהוקצה לכל תהליך והתמקד בכיבוי כל צורות ההסחה במהלך העבודה.

בנוסף, סיעור מוחות פותח את דמיונך ויכולת החשיבה שלך. סיעור מוחות אפקטיבי חוסך גם זמן על ידי צמצום זמן החשיבה בתהליך הכתיבה. שאלו את עצמכם שאלות בנושא. שאלות אלה עשויות לכלול:

 • איזו משמעות יש לנושא עבורי?
 • מה מטרת הכתיבה בנושא כזה?
 • מהם האתגרים האמתיים של כתיבה בנושא זה?
 • מהם הפתרונות הסבירים לאתגרים אלה?
 • האם נושא זה נכתב על ידי אחרים?
 • באיזו זווית / נקודת מבט ייחודית אני יכול להשתמש?
 • מהם המשאבים וחומרי המחקר שלי?

ולבסוף, מומלץ ליצור ראשי פרקים שעוזרת לתת הגדרה לעבודה שלך. מתווה יעיל משמש ציון דרך המעניק כיוון לעבודה שלך.

כיצד להתמודד עם עומס מידע:

 • התחל מלמטה למעלה. התחל את המחקר שלך מהמקורות 'הקלים ביותר', ואז עבור למקורות 'הקשים ביותר'. לדוגמה, התחל בראיונות ודיון בנושא שלך עם המרצים. לדעותיהם תהיה השפעה על הגדרת העבודה שלך. בשלב הבא תוכלו להמשיך לחקור באינטרנט כתבי עת ומאמרים, ואז לבדוק בספריות כתבי עת, מאמרים ומגזינים מודפסים.
 • ערוך מלאי של כל המחקר שאתה מבצע. שימו לב לתאריך, לאתר ותוצאת המידע שהושג. זה ימנע מכם ללכת במעגלים וגם יעזור לכם לארגן את הביבליוגרפיה בסופו של דבר.
 • השמט חלקים, לא ניתן להשתמש בכל פיסת מידע שאתה נתקל בהם. תצטרך להתעלם / להשמיט חלק. איך אתה יודע את מי להשמיט? אתה יכול להחליט להתעלם ממידע לפי ציר הזמן. לדוגמה, אתה יכול להתמקד במאמרים שהם עדכניים יותר. אתה יכול להתעלם ממידע שאינו מחזק את שאלות מחקר שלך.
 • בדוק את האותנטיות של המידע שלך. בימינו יש מידע רב באינטרנט וקשה יותר ויותר לסנן את האמת משקרים. היצמד רק לאתרים מהימנים. אתה יכול להשיג אתרים כאלה מהמרצים שלך, ואמת את המידע על ידי התייחסות צולבת עם המקורות האחרים.

דגשים חשובים לכתיבת עבודות גמר

תקציר עבודת הגמר צריך לכלול את המטרות של עבודת גמר, כלים ממצאים, תקציר ומסקנות. מומלץ לכתוב את התקציר בסוף.

המבוא כולל בתוכו את הגדרת שאלות מחקר, הרציונל לבחירת הנושא, הכיוון המחקרי וחשיבות הסוגיה הנחקרת.

סקירת ספרות כוללת התייחסות למאמרים רלוונטיים. המתודולוגיה מכילה את שיטות מחקר מפורטות: שיטת מחקר, מדגם, כלי מחקר ומהלך המחקר.

המסקנות מכילים את תוצאות המחקר, יש להימנע על אותן תוצאות באופנים שונים. ולבסוף הדיון צריך להכיל בתוכו את בחינת ממצאי המחקר ביחס למטרות המחקר, דיון בממצאים מול הספרות, יתרונות ומגבלות העבודה. יש להימנע מחזרה על תוצאות וקטעים מהמבוא.

עבודות גמר לדוגמא

על מנת לסייע לסטודנטים בתהליך כתיבת עבודות גמר, אנו מעמידים לרשותכם מאגר עבודות לדוגמא.

אקדמוס הנה חברה מקצועית המעסיקה עורכים אקדמאים מהשורה הראשונה. זקוקים לסיוע או למידע נוסף? צרו קשר לשיחה עם מיכל.

סטודנטית מחפשת מאגר עבודות גמר

מאגר עבודות גמר

טיפים נוספים לשכתוב עבודות

התחל בשכתוב מחדש אשר הופך את העבודה לקומפקטית ומדויקת יותר. דרך מהירה לשכתוב היא לקרוא לעצמכם בקול רם ולבצע שינויים בזמן שאתם קוראים.

שמיעת העבודה בקול רם מקלה על איתור שגיאות ועוזרת במציאת דרכים טובות יותר לכתיבת העבודה.

לאחר מכן בצע הגהה, בדוק אם יש שגיאות דקדוק, שגיאות כתיב, שגיאות פיסוק, ושגיאת הקלדה. ולבסוף עצב את העבודה, סוג הגופן, גודל הגופן ומרווחי השורות הם גורמים חשובים שיש לקחת בחשבון בעת עיצוב העבודה שלך.

זקוקים למידע נוסף?

נשמח לסייע בכל שאלה, צרו איתנו קשר ואנו נענה בהקדם.

למידע נוסף וטיפים חשובים על עבודות סמינריון, עקבו אחרינו גם בעמוד הפייסבוק.

למידע נוסף השאירו פרטים!

זקוקים לעזרה בכתיבת עבודות?

בשיחה קצרה נדע בדיוק כיצד לסייע

אקדמוס – עוזרים בכתיבה אקדמית

5/5

מאות לקוחות מרוצים לא טועים

זקוקים לעזרה בכתיבת עבודות?

בשיחה קצרה נדע בדיוק כיצד לעזור

5/5

מאות לקוחות מרוצים בשנה לא טועים